Skip to main content

alcik - blog

Sterowanie Amarokiem w Gnome

Zamieszczone w

Przyzwyczaiłem się już do tego, że podczas pracy przy komputerze, kontroluje swój odtwarzacz muzyki za pomocą skrótów klawiaturowych. Ponieważ od dawna używam już Amaroka a jak już pisałem tutaj, od pewnego czasu pracuję ze środowiskiem Gnome, musiałem poszukać jakiegoś nowego sposobu by kontrolować tę aplikację pochodzącą przecież ze środowiska KDE. Znalazłem nawet dwa sposoby.

Zrób To Sam: Podstawka pod laptopa

Zamieszczone w

Już jakiś czas temu, nawet jeszcze zanim wyprodukowałem trzymadełko do telefonu, zrobiłem sobie podstawkę pod laptopa. Nie ukrywam, że zainspirowała mnie jakiś projekt znaleziony na http://www.instructables.com - użyłem podobnych materiałów jednak kształt wymyśliłem sam. Może moja podstawka nie ma regulacji i jej koszt wykonania (około 40 PLN za materiały) nie jest mniejszy od przyzwoitych plastikowych podstawek ze sklepu, ale ma za to ciekawy, bo unikalny :-), wygląd. Ponadto, mimo, że nie ma własnego, hałaśliwego wiatraka, to przez rodzaj materiału i sam fakt, że powierzchnia przylegająca do pleców laptopa jest minimalna, skutecznie ułatwia dostęp powietrza i tym samym wentylację i chłodzenie wewnętrznych komponentów komputera.

Własne menu w Gnome

Niejako w ramach uzupełnienia do poprzedniego wpisu o problemach z edycją głównego menu w Gnome, postanowiłem dodać wpis z króciutkim opisem sztuczki umożliwiającej dodanie do trzech menu standardowych (System, Miejsca i Programy) menu własnego, którego konfiguracja zależy wyłącznie od nas.

Edycja menu GNOME

Mój pracodawca uszczęśliwił mnie nowym laptopem. Z jednej strony odetchnąłem, że nareszcie, że cały ten nowy i świeżutki RAM i że hektar tego dysku a z drugiej strony jestem po raz kolejny (w dość krótkim czasie) zmuszony do instalacji systemu od nowa. Zainstalowałem system (Fedora 13) o czym może jeszcz i napiszę, a teraz zaczynam powolny i mozolny proces przenoszenia się ze swoimi zabawkami na nową maszynę. Oczywiście od czasu do czasu trafi się jakaś przeszkoda, jedna z nich - drobiazg, ale jakże upierdliwy - brak możliwości edycji domyślnego menu Gnome'a, może i wart jest opisania.

Miejscowość i ulica o najdłuższej nazwie w Polsce

Często przy projektowaniu jakiejś struktury danych, tabelki bazodanowej czy też formatki trzeba podejmować decyzje dotyczące rozmiaru kolumny czy pola. Podobnie przy tworzeniu reguł walidacyjnych. Niektóre rodzaje danych zawsze w takiej sytuacji sprawiają mi problemy. Postanowiłem zrobić malutkie śledztwo, by przynajmniej nie mieć tych problemów z danymi adresowymi.

Wikipedia - skromne udogodnienie (interwiki)

Czasem wygodnie jest przejść do angielskiej wersji danego artykułu Wikipedii bo ta jest znacznie obszerniejsza. Czasem z angielskiej wersji artykułu, wygodnie jest przejść do polskiej wersji bo tę łatwiej zrozumieć :-). Czasem z jakiegoś blogu, z angielskojęzycznego wpisu nieangielskojęzycznego autora trafiamy na link do artykułu w Wikipedii, który on przez pomyłkę podlinkował do wersji w swoim egzotycznym nierzadko języku (dobrze jeśli z kontekstu wpisu wynika jaki jest angielski tytuł artykułu, bo czasem nie wynika). W każdej z powyższych sytuacji trzeba zjechać na dół strony i w sekcji W innych językach (lub languages w wersji angielskiej) i wyszukać link do artykułu w wersji po polsku lub po angielsku. Czasem tych linków jest nawet kilkadziesiąt - to zajmuje zbyt dużo czasu. Czy można to jakoś ułatwić?