Skip to main content

Edycja menu GNOME

Mój pracodawca uszczęśliwił mnie nowym laptopem. Z jednej strony odetchnąłem, że nareszcie, że cały ten nowy i świeżutki RAM i że hektar tego dysku a z drugiej strony jestem po raz kolejny (w dość krótkim czasie) zmuszony do instalacji systemu od nowa. Zainstalowałem system (Fedora 13) o czym może jeszcz i napiszę, a teraz zaczynam powolny i mozolny proces przenoszenia się ze swoimi zabawkami na nową maszynę. Oczywiście od czasu do czasu trafi się jakaś przeszkoda, jedna z nich - drobiazg, ale jakże upierdliwy - brak możliwości edycji domyślnego menu Gnome'a, może i wart jest opisania.

Brak pozycji Zmodyfikuj menuBrak pozycji Zmodyfikuj menu
Bardzo szybko, na świeżo zainstalowanym systemie zaczyna przeszkadzać mi brak rzeczy, do których przyzwyczaiłem się na starej maszynie. Jedną z nich jest nieco zmodyfikowany względem domyślnego układ menu. Mocno się zdziwiłem próbując uruchomić edytor menu, bo w menu kontekstowym paska menu nie było takiej pozycji. Zerknąłem do menu System > Preferencje i tam również nie znalazłem nic co uruchamiałoby edytor menu.
Zapytałem yuma:

$ yum search menu

a potem wujka Googla. Szybki przegląd wyników i nic mi nie pasowało. Kicha.
Dopiero po jakimś czasie znalazłem rozwiązanie, wcale nie takie oczywiste - brakowało mi pakietu alacarte (właściwe to był w wynikach zapytania do yuma ale musiałem go przeoczyć, pewnie spodziewałem się czegoś z gnome w nazwie). Po zainstalowaniu pakietu oraz restarcie procesu panela:
$ sudo yum install alacarte
$ killall gnome-panel

pozycja uruchamiająca edytor (Zmodyfikuj menu) się pojawiła i mogłem wreszcie zmieniać i rozszerzać swoje menu :-D.