Skip to main content

sztuczki i kruczki

Dodaj nowy dokument w menu kontekstowym Nautilusa

Pewne okoliczności zmusiły mnie do wymiany dysku a tym samym do zainstalowania nowej wersji systemu. Oczywiście zostaje przy Fedorze - niespecjalnie mam obecnie czas ani ochotę na eksperymentowanie z nową dystrybucją. Tym bardziej, że przesiadłem się z Fedory 8 na 12, zmiana jak się zdaje całkiem spora i z tegoż powodu spodziewałem się wielu kłopotów. Poprzedni system miałem skonfigurowany tak, że w zasadzie niczego mi w nim nie brakowało, więc z mieszanką niepokoju ale i zaciekawienia wziąłem się za instalację i konfigurację nowej wersji. No i rzeczywiście - nie obyło się bez kłopotów. Nie będę już ich opisywał, wspomnę tylko, że KDE > 4 jest dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Do tego stopnia, że jak na razie obraziłem się na to środowisko i przesiadam się na Gnoma, którego w zasadzie chyba nigdy wcześniej na poważnie nie używałem (choć pamięć może mnie mylić).

Wielu rzeczy w Gnomie muszę się jeszcze nauczyć, mam już za sobą pierwsze zderzenia z murem i pare miłych zaskoczeń. Zebrałem już trochę doświadczeń i jednym z nich chcę się właśnie podzielić. W zasadzie trudno tę malutką porcyjkę wiedzy nazwać kruczkiem czy sztuczką ale i tak postanowiłem ją opisać - nie wiem czy rzeczywiście niełatwo znaleźć o tym informację czy też ja nietrafnie guglałem tak czy inaczej doszedłem do tego nieco pokrętną drogą. Chciałem, by w menu konketstowym Nautilusa pojawiła mi się opcja z rodzaju Dodaj nowy dokument OpenOffice. Po dość długim grzebaniu w sieci, w zasadzie przypadkiem okazało się, że problem ma przepięknie proste rozwiązanie...

Thunderbird - problemów z kalendarzem ciąg dalszy

Po raz kolejny miałem problem z uruchamianiem Thunderbirda. Sytuacja powtórzyła się z tym samym scenariuszem, który opisywałem w tym wpisie:
-> Thunderbird pada
-> próby ponownego uruchomienia nie udają się
-> uruchomienie z opcją -safe-mode i wyłączenie Lightninga oraz restart aplikacji pomagają.
Wydawało mi się, że tym razem byłem przygotowany - napisałem przecież skrypt, który archiwizuje bazę danych kalendarza. Lecz, sprawa okazała się nieco bardziej skomplikowana.

Czarna magia, czyli sekretne chwyty zapomnianej sztuki walki

Dla miłośników naprawdę czarnej magii :-D.

Thunderbird - problemy z kalendarzem. Kopie bezpieczeństwa dla wpisów kalendarza.

Jako programu pocztowego używam Thunderbirda. Na nim zainstalowany mam dodatek do zarządzania kalendarzem - Lightning. Nie spełnia on jeszcze wszystkich moich oczekiwań i czasem jest jeszcze nieco narowisty, ale po pewnym czasie używania już sobie nie wyobrażam Thunderbirda bez niego. Jedna z przydatnych w pracy funkcji to możliwość automatycznego dodawania spotkań w kalendarzu na podstawie otrzymanych w mailu outlookowych zaproszeń. Czasem jednak Lightning sprawia problemy.