Skip to main content

sztuczki i kruczki

nook - zmiana czcionek systemowych

Odkąd poradziłem sobie z polskimi literkami w książkach (za pomocą czcionek zewnętrznych lub włączonych do książki) już tylko jedna rzecz denerwowała mnie w moim nooku. Brak polskich liter na liście książek i na pasku statusu.

Sterowanie Amarokiem w Gnome

Zamieszczone w

Przyzwyczaiłem się już do tego, że podczas pracy przy komputerze, kontroluje swój odtwarzacz muzyki za pomocą skrótów klawiaturowych. Ponieważ od dawna używam już Amaroka a jak już pisałem tutaj, od pewnego czasu pracuję ze środowiskiem Gnome, musiałem poszukać jakiegoś nowego sposobu by kontrolować tę aplikację pochodzącą przecież ze środowiska KDE. Znalazłem nawet dwa sposoby.

Własne menu w Gnome

Niejako w ramach uzupełnienia do poprzedniego wpisu o problemach z edycją głównego menu w Gnome, postanowiłem dodać wpis z króciutkim opisem sztuczki umożliwiającej dodanie do trzech menu standardowych (System, Miejsca i Programy) menu własnego, którego konfiguracja zależy wyłącznie od nas.

Edycja menu GNOME

Mój pracodawca uszczęśliwił mnie nowym laptopem. Z jednej strony odetchnąłem, że nareszcie, że cały ten nowy i świeżutki RAM i że hektar tego dysku a z drugiej strony jestem po raz kolejny (w dość krótkim czasie) zmuszony do instalacji systemu od nowa. Zainstalowałem system (Fedora 13) o czym może jeszcz i napiszę, a teraz zaczynam powolny i mozolny proces przenoszenia się ze swoimi zabawkami na nową maszynę. Oczywiście od czasu do czasu trafi się jakaś przeszkoda, jedna z nich - drobiazg, ale jakże upierdliwy - brak możliwości edycji domyślnego menu Gnome'a, może i wart jest opisania.

Wikipedia - skromne udogodnienie (interwiki)

Czasem wygodnie jest przejść do angielskiej wersji danego artykułu Wikipedii bo ta jest znacznie obszerniejsza. Czasem z angielskiej wersji artykułu, wygodnie jest przejść do polskiej wersji bo tę łatwiej zrozumieć :-). Czasem z jakiegoś blogu, z angielskojęzycznego wpisu nieangielskojęzycznego autora trafiamy na link do artykułu w Wikipedii, który on przez pomyłkę podlinkował do wersji w swoim egzotycznym nierzadko języku (dobrze jeśli z kontekstu wpisu wynika jaki jest angielski tytuł artykułu, bo czasem nie wynika). W każdej z powyższych sytuacji trzeba zjechać na dół strony i w sekcji W innych językach (lub languages w wersji angielskiej) i wyszukać link do artykułu w wersji po polsku lub po angielsku. Czasem tych linków jest nawet kilkadziesiąt - to zajmuje zbyt dużo czasu. Czy można to jakoś ułatwić?

Dostosuj internet do swoich potrzeb

Zamieszczone w

W dzisiejszych czasach, człowiek spędza przed przeglądarką internetową mnóstwo czasu. Używa się jej w pracy, w szkole i na uczelni. Do zlecania przelewów, do robienia zakupów i do rozrywki. Fajnie, gdy przeglądarka której się używa, pozwala by każdy mógł ją dostosowywać do swoich potrzeb tak jak pozwala na to np. Firefox.

Ale i potężne możliwości przeglądarki, wraz z jej wszystkimi wtyczkami i dodatkami to czasem wydaje się za mało. A co jeśli często korzysta się z portalu, który został jakoś bezmyślnie zaprojektowany czy wykonany? A co jeśli na naszym ulubionym blogu czy stronie jest jakiś element, który nas niesamowicie irytuje, bo po każdym odświeżeniu strony zmusza do przewijania ekranu na dół strony? Albo jakiś baner czy grafika wstawiony jest w miejsce, w którym idealnie wpasowałoby się menu do nawigacji po stronie? Fajnie byłoby mieć "dodatki", które potrafiłyby modyfikować treść stron i to na żywo.