Skip to main content

Własne menu w Gnome

Niejako w ramach uzupełnienia do poprzedniego wpisu o problemach z edycją głównego menu w Gnome, postanowiłem dodać wpis z króciutkim opisem sztuczki umożliwiającej dodanie do trzech menu standardowych (System, Miejsca i Programy) menu własnego, którego konfiguracja zależy wyłącznie od nas.

Własne menu w GnomeWłasne menu w Gnome

Sztuczka nie jest skomplikowana a w zasadzie ledwie się na miano sztuczki załapuje ;-). Być może dla pozostałych użytkowników Gnome'a są to rzeczy bardzo oczywiste, ale ja wciąż czuję się dość świeżym użytkownikiem Gnome i z nadzieją, że jednak ktoś, kiedyś z tego skorzysta postanowiłem ją opisać.

Wpierw uruchomiamy edytor menu. Następnie, w menu Programy dodajemy swoje podmenu. Nadajemy mu jakąś nazwę i wybieramy dla niego ikonkę (tylko ona będzie wyświetlana na panelu, wydaje mi się, że nie ma możliwości dodania samego tekstu nazwy, więc warto zastanowić się dobrze nad wyborem ikony). Następnie wedle uznania / potrzeb / pogody w Azji tworzymy za pomocą podmenu i aktywatorów strukturę dla naszego menu - pamiętając, że dodane w pierwszym kroku podmenu będzie korzeniem dla drzewka naszego menu. Gdy już pracowicie zbudujemy całą strukturę, należy kliknąć prawym klawiszem myszki na panelu Gnome i z menu kontekstowego wybrać Dodaj do panelu.... Potem wybieramy drugą pozycję, czyli Aktywator programu... i na następnym ekranie wskazujemy nasze menu. Klikamy Dodaj i wybrana przez nas ikonka pojawia się na panelu. Ja osobiście, preferuję przesunięcie jej w pobliże pasków menu standardowego ale oczywiście można ustawić ją w dowolnym miejscu.