Skip to main content

alcik - blog

Dostosuj internet do swoich potrzeb

Zamieszczone w

W dzisiejszych czasach, człowiek spędza przed przeglądarką internetową mnóstwo czasu. Używa się jej w pracy, w szkole i na uczelni. Do zlecania przelewów, do robienia zakupów i do rozrywki. Fajnie, gdy przeglądarka której się używa, pozwala by każdy mógł ją dostosowywać do swoich potrzeb tak jak pozwala na to np. Firefox.

Ale i potężne możliwości przeglądarki, wraz z jej wszystkimi wtyczkami i dodatkami to czasem wydaje się za mało. A co jeśli często korzysta się z portalu, który został jakoś bezmyślnie zaprojektowany czy wykonany? A co jeśli na naszym ulubionym blogu czy stronie jest jakiś element, który nas niesamowicie irytuje, bo po każdym odświeżeniu strony zmusza do przewijania ekranu na dół strony? Albo jakiś baner czy grafika wstawiony jest w miejsce, w którym idealnie wpasowałoby się menu do nawigacji po stronie? Fajnie byłoby mieć "dodatki", które potrafiłyby modyfikować treść stron i to na żywo.

Zrób To Sam: trzymadełko (stojak) do telefonu

Zamieszczone w

W swym wieku szczenięcym pasjami uwielbiałem arcyciekawy program telewizyjny Pana Adama Słodowego. Ten sympatyczny człowiek potrafił przykuć uwagę niejednego dzieciaka. Co prawda, nie pamiętam żeby kiedykolwiek natchnął mnie on wtedy do jakichś majsterkowiczowo-twórchych działań (moje wrodzone skłonności związane z rozkręcaniem wszystkiego co wpadło mi w ręce na mniejsze części, należy oczywiście pominąć) ale przypuszczam, że to dzięki niemu czuję czasem silne parcie, żeby spróbować zrobić coś z niczego. Jakiś czas temu, właśnie to parcie spowodowało, że wyprodukowałem poniższe paskudztwo: trzymadełko do telefonu.

Dodaj nowy dokument w menu kontekstowym Nautilusa

Pewne okoliczności zmusiły mnie do wymiany dysku a tym samym do zainstalowania nowej wersji systemu. Oczywiście zostaje przy Fedorze - niespecjalnie mam obecnie czas ani ochotę na eksperymentowanie z nową dystrybucją. Tym bardziej, że przesiadłem się z Fedory 8 na 12, zmiana jak się zdaje całkiem spora i z tegoż powodu spodziewałem się wielu kłopotów. Poprzedni system miałem skonfigurowany tak, że w zasadzie niczego mi w nim nie brakowało, więc z mieszanką niepokoju ale i zaciekawienia wziąłem się za instalację i konfigurację nowej wersji. No i rzeczywiście - nie obyło się bez kłopotów. Nie będę już ich opisywał, wspomnę tylko, że KDE > 4 jest dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Do tego stopnia, że jak na razie obraziłem się na to środowisko i przesiadam się na Gnoma, którego w zasadzie chyba nigdy wcześniej na poważnie nie używałem (choć pamięć może mnie mylić).

Wielu rzeczy w Gnomie muszę się jeszcze nauczyć, mam już za sobą pierwsze zderzenia z murem i pare miłych zaskoczeń. Zebrałem już trochę doświadczeń i jednym z nich chcę się właśnie podzielić. W zasadzie trudno tę malutką porcyjkę wiedzy nazwać kruczkiem czy sztuczką ale i tak postanowiłem ją opisać - nie wiem czy rzeczywiście niełatwo znaleźć o tym informację czy też ja nietrafnie guglałem tak czy inaczej doszedłem do tego nieco pokrętną drogą. Chciałem, by w menu konketstowym Nautilusa pojawiła mi się opcja z rodzaju Dodaj nowy dokument OpenOffice. Po dość długim grzebaniu w sieci, w zasadzie przypadkiem okazało się, że problem ma przepięknie proste rozwiązanie...

Generowanie dokumentów PDF na podstawie szablonów - Apache Velocity i Apache FOP

Czasem się zdarza, że implementuję jakiś kawałek kodu, który ma za zadanie wygenerowanie pliku PDF. Do tej pory używałem biblioteki iText, lecz nie jest ona zbyt wygodna. Trudno mi sobie wyobrazić jej zastosowanie w przypadku gdybym chciał generować PDFy na podstawie jakiś szablonów, tak by unikać modyfikacji w kodzie jeśli chcemy zmienić wygląd wynikowego pliku. I tu właśnie pojawia nam się świetny tandem, który doskonale pasuje do realizacji takiego zadania: Apache Velocity i Apache FOP.

Thunderbird - problemów z kalendarzem ciąg dalszy

Po raz kolejny miałem problem z uruchamianiem Thunderbirda. Sytuacja powtórzyła się z tym samym scenariuszem, który opisywałem w tym wpisie:
-> Thunderbird pada
-> próby ponownego uruchomienia nie udają się
-> uruchomienie z opcją -safe-mode i wyłączenie Lightninga oraz restart aplikacji pomagają.
Wydawało mi się, że tym razem byłem przygotowany - napisałem przecież skrypt, który archiwizuje bazę danych kalendarza. Lecz, sprawa okazała się nieco bardziej skomplikowana.

Czarna magia, czyli sekretne chwyty zapomnianej sztuki walki

Dla miłośników naprawdę czarnej magii :-D.